Whatsapp Hattı İletişim Bilgileri
Online Randevu
ONLINE RANDEVU
Lütfen aşağıda istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde giriniz.
Duyu Bütünleme Terapisi

DUYU BÜTÜNLEME TEDAVİSİ

Duyu bütünleme kişinin vücudundan ve çevreden gelen duyusal bilgilerin işlemlenmesi ve organize edilmesini sağlayan nörolojik bir süreçtir. Görme, işitme, tat, koku, dokunma, denge, pozisyon ve hareket duyuların her biri beyin için bilgi kaynağıdır. İyi bir duyusal girdi sağlanamadığı zaman sinir sistemi uygun bir şekilde gelişmez.

Duyu bütünleme sırasında terapist uygun cevaplar yoluyla sinir sisteminin organizasyonunu ve olgunlaşmasını kolaylaştıracaktır. Terapist vücudun farklı bölgelerini uyararak duyuların birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. 

Terapi sırasında dahil olduğu bütün aktiviteler bir amaca yöneliktir. Örneğin tırmanma, zıplama veya dengede durma gibi aktiviteler çocuğun postüral kontrol ve kuvvet gelişimine etki etmektedir. Scooter board ile bir yere gitme salıncakta yüzüstü sallandığı esnada hedefe nesne atma gibi aktiviteler çocuğun motor planlama, koordinasyon dikkat ve regülasyon gibi motor becerilerinin gelişimini desteklemektedir.

Otizm, Serebral palsi, kas hastalıkları, inme, zihinsel gerilik, ortopedik yaralanmalar gibi çeşitli bozukluklarda, fonksiyonel aktivite eğitimi ve duyu bütünlüğü tedavisi ile fonksiyonel gelişim ve toplumsal katılımın artırılmasını sağlamaktadır.

Duyu bütünleme terapisi; direkt olarak çocuğun merkezi sinir sitemine etki ettiği için sinir sisteminin gelişimini sağlar.

Duyu Bütünlemenin Kullanıldığı Hastalık Grupları;

  • Duyu Bütünleme Bozukluğu
  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
  • Otizm
  • Serebral palsi
  • Down Sendromu
  • Gelişimsel gecikmeler
  • İnce ve kaba motor fonksiyon bozukluğu
  • Zihinsel Engeller
  • Psiko sosyal bozukluklar gibi

Eğer Çocuğunuzda Duyu Bütünleme Bozukluğu Olduğunu Düşünüyorsanız?

Duyu bütünleme değerlendirme konusunda sertifikalı ve buna ek olarak duyu bütünleme konusunda deneyimli bir ergoterapist/fizyoterapist tarafından değerlendirilmelidir. Değerlendirme aile tarafından doldurulan formlar, klinik değerlendirme ve video gözlemleri ile ayrıntılı bir şekilde yapılmalıdır. Terapi aynı zamanda bir değerlendirme şeklinde geçmelidir.